Ako mizne architektúra.

Autor: Ladislava Visokaiová | 26.6.2014 o 12:56 | Karma článku: 7,15 | Prečítané:  503x

V našej chudobnej spoločnosti, chudobnej na peniaze i kultúrnosť a bohatej na ľahostajnosť, nekompetentnosť , neprofesionálnosť  a fušerinu,  sa každý skrýva za paragrafy, že nie je porušený stavený zákon, a že to predsa nie je kultúrna pamiatka a hotovo.

Chcete vedieť ako mizne architektúra?

Zatepľovaním. Neveríte?

Choďte sa pozrieť na Komenského ulicu do Košíc. Práve tam zatepľujú bytový  dom, ktorému sa ľudovo hovorí „Pod nohami“.  Nie je to pamiatkovo chránený dom, a nie je to ani dom s exkluzívnymi bytmi.  Ale je to dom, ktorý sa nachádza v dnes už legendárnej štvrti. Legendárnej práve vďaka architektúre a to vybudovanej od tridsiatych do šesťdesiatych rokov, vďaka ktorej  vytvára jedinečnú atmosféru – genius loci, ktorá chýba iným domom a iným uliciam. Tá architektúra je  takmer neviditeľná, spočíva v malých detailoch. V jednoduchej štukovej výzdobe pod strešnou rímsou, v štukových lemoch okolo okien, v rímsach, ktoré predeľujú fasádu  a pod.  Spolu s vedľajším bytovým domom ozdobeným  nádhernými mozaikovými ornamentami na fasáde a balkónoch, tvorí jediný bytový komplex v Košiciach so  stĺporadím,  Priestranné terasy bytov na prvom poschodí, pod nimi krytý chodník, ktorý poskytuje útočisko pred dažďom,   vedie k tradičným miestnym obchodom, cukrárni potravinám, pošte, reštauráciam. Ako v Miláne, Viedni, či v Ríme.  Všetky tieto detaily   robia túto štvrť zaujímavou a príjemnou na žitie, akou nie je žiadna iná štvrť v meste a samozrejme tomu zodpovedá aj cena bytov.  A obyvatelia týchto domov to vedia. A sú na to aj hrdí.

A teraz prišiel čas zatepľovať. 

Obložiť dom minerálnou vatou a nahodiť novú omietku. Veď každý chce pekne bývať.

Ale čo so štukmi?

Čo s  rímsami?

Dolu s nimi!

Veď komu ich treba?!

Asi nie každý vie, čo je pekné, a jedinečné. Asi nie pre každého majú tieto milé drobnosti cenu.

Nemá každý schopnosť vidieť krásu a tvorivú myšlienku na ošarpaných budovách. Ale je tam.

V našej chudobnej spoločnosti, chudobnej na peniaze i kultúrnosť a bohatej na ľahostajnosť, nekompetentnosť , neprofesionálnosť  a fušerinu,  sa každý skrýva za paragrafy, že nie je porušený stavený zákon, a že to predsa nie je kultúrna pamiatka a hotovo.

Ide však o kultúru. To je to, čo Vám ostane, keď Vám všetko vezmú. To je to, čo sformovalo Vaše gény a vďaka čomu prežijete aj v koncentráku. Volá sa to kultúra. Jasné, že je oficiálna kultúra ( napr. Svätopluk ), veľká kultúra ( napríklad Hviezdoslav – aj tak ho nikto nečíta ) a potom je tu kultúra detailov. Kultúra starých dám na nedeľnej kávičke, alebo kultúra šesťdesiatych rokov.

Obyvatelia domu „Pod nohami“ - budete mať novú fasádu! Uspokojíte sa z farebným náterom ako imitáciou?  Budete mať blok a zvonku bude vyzerať ako tie na sídliskách. Nevadí? Vadí. Dali ste zničiť prácu, ktorú pred vami vytvoril pre Vás niekto iný. Prácu, ktorá vytvorila cenu Vášho bytu, za ktorý ste zaplatili.

Principiálne nie je rozdiel v tom, či sa zbúra ošarpaná vzácna synagóga,  podhradie alebo odstráni štuková výzdoba. Vždy je to kultúrne barbarstvo.

Nehovorím tu o štáte, ktorý dosť rýchlo stráca všetky svoje základné funkcie okrem vyberania peňazí od občanov, nehovorím o apatických úradnikoch, ktorý nemajú snahu niečo vyriešiť. Hovorím o Vás , o majiteľoch bytov na Komenského. Stačí pár eur navyše, aby sa aspoň zachovala imitácia  štukov. A možno tam stavebník plánuje vytvoriť presnú imitáciu pôvodných štukov na novú omietku. A možno robím zbytočný poplach a štuky na dome, ako aj v podchode na Park Angelinum, ako aj rímsy budú nakoniec zachované. A možno by ste Vy , obyvatelia Komenského ulice,  možno by ste mohli žiadať o nápravu !!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?